Poradnik

Pieluchowanie noworodka

Pieluchowanie noworodka

Przygotowanie pieluchowej wyprawki dla dziecka może przysporzyć niejedną osobę o ból głowy. Zwłaszcza w przypadku oczekiwania na pierwszego potomka. Co kupić? Kieszonki, czy otulacze? A może gatki wełniane? W jakiej ilości? Jakiego wkładu użyć? Postaram się odpowiedzieć na te pytania i pomóc świeżo upieczonym rodzicom na początku wielopieluchowej drogi – aby nie była kręta i wyboista.

Na wstępie warto zaznaczyć, że najlepszym wyborem dla noworodka będzie zakup pieluszek w rozmiarze NB, czyli newborn (ang. noworodek). Owszem istnieją pieluchy OS – One Size, które teoretycznie pasują na cały okres pieluchowania dziecka (od narodzin aż do odpieluchowania). Jednak przeważnie w rozmiarze OS noworodek po prostu „się topi”. Pieluszki te są za duże, najczęściej doprowadzają do przecieków, gdyż nie są dostatecznie dopasowane w pachwinkach dziecka. A trzeba wziąć pod uwagę fakt, że małe dziecko generuje dużo mlecznych kup, które niestety, ale także lubią wypływać – spokojnie, zmieni się to po rozszerzeniu diety malucha. Natomiast pieluszki w rozmiarze newborn są skonstruowane w taki sposób, by pasowały już na 2,5 kilogramowego noworodka. W zależności od producenta, posiadają wycięcie na kikut pępowinowy lub specjalnie wyprofilowany, obniżony przód. Pieluszki nowrodkowe Magabi mają przód wycięty w zgrabną “łódeczkę”, dzięki czemu idealnie pasują na najmniejsze brzuszki i nie zakrywają pępka. Jest to bardzo ważne w pierwszych dniach życia maluszka. Rozmiar NB jest również o wiele węższy w kroku od OS, dzięki czemu nie krępuje ruchów dziecka.

No dobrze, wiemy już, że najodpowiedniejszym rozmiarem dla noworodka jest rozmiar NB. Pora zastanowić się, jaki system pieluchowania będzie dla nas najodpowiedniejszy. A wybór jest spory:

WEŁNA – otulacz, gatki i longi wykonane z wełny, np. z merynosów lub wełny recyklingowej, czyli ze starych swetrów, marynarek, czy spódnic. Wełnę pierzemy co około 2 tygodnie lub gdy zostanie zabrudzona. Pomiędzy użyciem wystarczy ją po prostu wietrzyć. Więcej informacji o właściwościach wełny i jej odpowiedniej pielęgnacji znajdziesz w osobnym artykule.

Co w środek? Tetra 50×50 lub 60×60 cm złożona w samolot, latawiec, skrzydła anioła. Prefoldy, małe ręczniczki, np. z Ikei tzw. dla gości. – taki rodzaj wkładów najlepiej spiąć przy pomocy klamerki snappi lub tradycyjnej agrafki. Do wełny idealnie pasują również formowanki – z bawełny, bambusa, froty bawełnianej, weluru bawełnianego, a ich chłonność możemy łatwo zwiększyć, dodając dodatkowy wkład chłonny lub booster. Formowanki stosunkowo dobrze chłoną, a dzięki nim mleczna kupa trzymana jest
w ryzach a wyciek zminimalizowany do minimum.

Warto wiedzieć! Najbardziej ekonomiczną wersją pieluchowania nie tylko noworodka, ale także starszego dziecka, jest wybór wełny i pieluszek tetrowych, które należą do najtańszych wkładów na rynku. Niektóre mamy z powodzeniem stosują ten system od narodzin aż do odpieluchowania pociechy. Istotną rzeczą jest fakt, że nie zaleca się prasowania tetry – niepotrzebnie zmniejsza to jej chłonność.

OTULACZE PUL – wykonane z paroprzepuszczalnej dzianiny (przepuszcza powietrze), która jednocześnie jest wodoodporna (zatrzymuje mocz i mleczną kupę dziecka). Jeśli otulacz został tylko lekko zmoczony, można użyć go ponownie. Nie zaleca się jednak używać tego samego otulacza więcej niż 2-3 razy, gdyż dzianina PUL nie ma właściwości bakteriobójczych – w przeciwieństwie do wełny, która jest bardzo higieniczna.

Co w środek? Dowolny wkład chłonny lub formowanka, tak, jak w przypadku wełny. Nie należy stosować wkładów wykonanych z mikrofibry, gdyż mikrofibra dotykając bezpośrednio pupy dziecka, może ją podrażnić.

Warto wiedzieć! Istnieją także otulacze SIO posiadające specjalne napki, do których dopinamy wkład chłonny. System ten idealnie sprawdza się przy ruchliwym dziecku,  gdyż dzięki napkom wkład się nie przesunie. Przeważnie otulacze SIO występują w rozmiarze OS.

,

KIESZONKI PUL – zewnętrzna warstwa kieszonek również wykonana jest z dzianiny PUL, jednak pieluszka w środku posiada tzw. kieszonkę wykonaną najczęściej z bawełny, weluru syntetycznego lub mikropolaru. Specjalnie zaprojektowana kieszonka ma za zadanie m.in. odizolować pupę dziecka od wkładu – zastosowany welur lub mikropolar daje uczucie suchości, lub bawełna daje uczucie mokrego, ale izoluje np od mikrofibry, która może podrażniać skórę. Drugą zaletą kieszonki jest fakt, że wkład trzyma się na swoim miejscu, dzięki czemu pieluszka przypomina w obsłudze pieluszki jednorazowe. W przeciwieństwie do otulaczy i wełny, kieszonkę musimy wyprać po każdym użyciu.

Co w środek? Dowolny wkład chłonny. Może to być tetra złożona w prostokąt, ręczniczek, prefold czy wkład dedykowany do kieszonek. W środek pieluszki możemy włożyć wkład z mikrofibry, gdyż dzięki materiałowi tworzącemu kieszonkę, oddzielamy pupę od wkładu.

ALL IN ONE (AIO) – to tzw. pielucha wszystko w jednym, nie musimy zatem zastanawiać się, jakiego wkładu chłonnego użyć, gdyż AIO posiada już wkład (język) wszyty w pieluszkę, który składa się z paru warstw chłonnych. Pierzemy ją po każdym użyciu.

Co w środek? Podstawowy wkład chłonny jest już wszyty do pieluszki. Jeśli czujemy potrzebę zwiększenia chłonności AIO, możemy włożyć do kieszonki booster lub inny mały wkład chłonny.

Warto wiedzieć! Uważa się, że pieluszki All In One należą do najprostszego w obsłudze systemu pieluchowania dziecka. Nie musimy zastanawiać się, jakiego wkładu użyć do pieluchy, gdyż producent pomyślał za nas! Przez to, że język jest nierozłączną częścią pieluszki, AIO stosunkowo długo schnie – dłużej niż, np. kieszonki. Należy o tym pamiętać podczas planowania ilości pieluch w stosie. AIO Magabi tak, jak wszystkie wkłady Magabi, można suszyć w suszarce bębnowej na programie przeznaczonym to tkanin delikatnych.

Bez względu na wybrany sposób pieluchowania dziecka pamiętajmy, że noworodek często oddaje mocz i mleczną kupkę. A co za tym idzie musimy być przygotowani na dużą ilość zmian pieluszek w ciągu dnia (i niestety w nocy również). Może to być ok 15 zmian, ale niech nie zdziwi nas również 25 zabrudzonych pieluch. Do tego należy wziąć pod uwagę czas schnięcia – tetra schnie w ekspresowym tempie, jednak formowanka, czy AIO
w niesprzyjających warunkach (zima, brak ogrzewania, brak suszarki, wilgoć w mieszkaniu) może schnąć nawet 2-3 dni.

Podsumowując:

Obojętnie, czy zdecydujemy się na pieluchowanie przy pomocy samej wełny (np. 3 otulacze, 2 pary gatek wełnianych, 30 pieluszek tetrowych i parę formowanek), czy jednak wybierzemy system mieszany (np. 4 AIO, 6 kieszonek, 2 otulacze PUL, 2 otulacze wełniane) pamiętajmy po prostu o wkładach. O ich odpowiednim zapasie, zważając na czas schnięcia pieluch. Ciężko bowiem doradzić konkretną ilość wielorazówek, gdyż nie wiemy, jakim budżetem dysponujesz ani jaki system będzie odpowiedni dla Ciebie i Twojego dziecka.

Jak widzicie, sposobów pieluchowania noworodka jest wiele. Każdy znajdzie swój ulubiony system, który będzie dla niego najwygodniejszy i przyniesie najwięcej satysfakcji. W moim przypadku najlepszym wyborem przed planowanymi zakupami było dotknięcie, wymacanie wszystkich systemów pieluch różnych firm. Można to zrobić dzięki uprzejmości innych wielopieluchujących mam lub kontaktując się z jedną z wielu Bibliotek Pieluchowych w Polsce. Istnieje także możliwość zapisania się na testy pieluch noworodkowych bezpośrednio u producentów. Takie samodzielne macanki są naprawdę bardzo dobrym rozwiązaniem. Niezależnie od systemu, jaki wybierzesz, Twoje dziecko i środowisko będzie Ci wdzięczne, za używanie pieluszek wielorazowych!

Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *