Pieluchowanie noworodka

Przygotowanie pieluchowej wyprawki dla dziecka może przysporzyć niejedną osobę o ból głowy. Zwłaszcza w przypadku oczekiwania na pierwszego potomka. Co kupić? Kieszonki czy otulacze? A może gatki wełniane? W jakiej ilości? Jakiego wkładu użyć? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania i pomóc świeżo upieczonym rodzicom na początku wielopieluchowej drogi – aby nie była kręta i wyboista.

Na wstępie warto zaznaczyć, że najlepszym wyborem dla noworodka będzie zakup pieluszek w rozmiarze NB, czyli newborn (ang. noworodek). Owszem, istnieją pieluszki w rozmiarze uniwersalnym – OS, MiniOS – One Size które teoretycznie pasują na cały okres pieluchowania dziecka (od narodzin aż do odpieluchowania) – trzeba jednak wiedzieć, że mimo iż pieluszki w rozmiarze uniwersalnym będą jako tako spełniać swoją funkcję, to jednak są one dość sporych rozmiarów i trudniej niedoświadczonej osobie dopasować je do drobnego ciałka noworodka tak aby nie doprowadzić do przecieków. Ponadto pieluszki te są rzecz jasna mniej wygodne dla noworodka niż pieluszki NB, które są specjalnie zaprojektowane tak, aby zapewnić odpowiedni rozwój nowo narodzonego dziecka. Pieluszki w rozmiarze newborn są skonstruowane w taki sposób, by pasowały już na 2,5 kilogramowego noworodka – żadna pieluszka OS nie sprawdzi się przy tak niskiej wadze dziecka. Pieluszki noworodkowe Magabi mają przód wycięty w zgrabną “łódeczkę”, dzięki czemu idealnie pasują na najmniejsze brzuszki i nie zakrywają pępka. Jest to bardzo ważne w pierwszych dniach życia maluszka, szczególnie gdy kikut pępowiny jeszcze nie odpadł. Rozmiar NB jest również o wiele węższy w kroku niż OS, dzięki czemu nie krępuje ruchów dziecka.

No dobrze, wiemy już, że najodpowiedniejszym rozmiarem dla noworodka jest rozmiar NB. Pora zastanowić się, jaki system pieluchowania będzie dla nas najodpowiedniejszy. A wybór jest spory:

  • WEŁNA – otulacz, gatki i longi Magabi wykonane są z nowej wełny merino, są bardzo miękkie i delikatne dla skóry dziecka. Otulacze wełniane możemy uszyć również samodzielnie z wełny recyklingowej, czyli ze starych swetrów, marynarek czy spódnic. Wełnę pierzemy co około 2 tygodnie lub gdy zostanie zabrudzona. Pomiędzy użyciem wystarczy ją po prostu wietrzyć. Więcej informacji o właściwościach wełny i jej odpowiedniej pielęgnacji znajdziesz w osobnym artykule.

Co w środek? Tetra 50×50 lub 60×60 cm złożona w samolot, latawiec albo w skrzydła anioła. Prefoldy – zwykłe i prefoldy z gumkami, które są w naszej ofercie zdecydowanym hitem dla noworodka. Sprawdzą się również małe ręczniczki, np. z Ikei tzw. dla gości. Tego rodzaju wkłady  najlepiej spiąć przy pomocy klamerki Snappi – nowoczesnej, bezpiecznej zapinki do pieluszek. Do wełny idealnie pasują również formowanki – w naszej ofercie znajdziecie białe formowanki bawełniane i bio bawełniane oraz piękne kolorowe z wzorami – ich chłonność jest porównywalna do prefoldów, a zapinane są na rzep lub napki oraz starczają na dłużej niż prefoldy NB (jeśli dalej chcemy korzystać z prefoldów później należy dokupić rozmiar S).

Kolejnym świetnym rozwiązaniem są wkłady ze skrzydełkami (tzw. burty) – to specjalne wkłady stworzone z myślą o noworodkach – dzięki burtom, które okalają nóżki i pupę, wycieki w pachwinach są zredukowane do minimum – mamy bardzo chwalą sobie to rozwiązanie.

Warto wiedzieć! Najbardziej ekonomiczną wersją pieluchowania nie tylko noworodka, ale także starszego dziecka, jest wybór wełny i pieluszek tetrowych, które należą do najtańszych wkładów na rynku. Niektóre mamy z powodzeniem stosują ten system od narodzin aż do odpieluchowania pociechy. Istotną rzeczą jest fakt, że nie zaleca się prasowania tetry, jak to robiły kiedyś nasze mamy i babcie – niepotrzebnie zmniejsza to jej chłonność.

  • OTULACZE PUL – wykonane z paroprzepuszczalnej dzianiny (przepuszcza parę wodną, zapobiegając przegrzaniu), która jednocześnie jest wodoodporna (zatrzymuje mocz i mleczną kupę dziecka). Jeśli otulacz został tylko lekko zmoczony, można użyć go ponownie. Nie zaleca się jednak używać tego samego otulacza więcej niż 2-3 razy, gdyż dzianina PUL nie ma właściwości bakteriobójczych – w przeciwieństwie do wełny, która jest bardzo higieniczna.

Co w środek? Dowolny wkład chłonny lub formowanka, tak, jak w przypadku wełny. Nie należy stosować wkładów wykonanych z mikrofibry, gdyż mikrofibra dotykając bezpośrednio pupy dziecka może ją podrażnić – polecamy naturalne materiały takie jak bawełna czy bambus.

Warto wiedzieć! Istnieją także otulacze SIO posiadające specjalne napki, do których dopinamy wkład chłonny. System ten idealnie sprawdza się przy ruchliwym dziecku – dzięki napkom wkład się nie przesunie. Nasze otulacze NB mają jedną napkę, do której można przypiąć wkład ze skrzydełkami. Oczywiście napka ta nie przeszkadza przy pieluchowaniu innym rodzajem wkładów, więc nie należy się jej obawiać – znajduje się ona pod wkładem i nie przeszkadza dziecku.

  • KIESZONKI PUL – zewnętrzna warstwa kieszonek również wykonana jest z dzianiny PUL, jednak pieluszka w środku posiada tzw. kieszonkę wykonaną z bawełny lub weluru syntetycznego.  Specjalnie zaprojektowana kieszonka ma za zadanie m.in. odizolować pupę dziecka od wkładu – zastosowany welur daje uczucie suchości, bawełna daje uczucie mokrego, ale izoluje np. od mikrofibry, która może podrażniać skórę. Drugą zaletą kieszonki jest fakt, że wkład trzyma się na swoim miejscu, dzięki czemu pieluszka przypomina w obsłudze pieluszki jednorazowe. W przeciwieństwie do otulaczy i wełny, kieszonkę musimy wyprać po każdym użyciu.

Co w środek? Dowolny wkład chłonny. Może to być tetra złożona w prostokąt, ręczniczek, prefold czy wkład dedykowany do kieszonek. W środek pieluszki możemy włożyć wkład z mikrofibry, gdyż dzięki materiałowi tworzącemu kieszonkę oddzielamy pupę od wkładu.

  • ALL IN ONE (AIO) – to tzw. pielucha wszystko w jednym, nie musimy zatem zastanawiać się jakiego wkładu chłonnego użyć, gdyż AIO posiada już wkład (język) składający się z paru warstw chłonnych wszyty w pieluszkę. Pierzemy ją po każdym użyciu. Jest to najprostsza opcja pieluchowania i polecamy zakup tych pieluszek dla bardziej opornych osób jak tatusiowie, czy nianie, które mogą nie radzić sobie początkowo ze składaniem pieluszek.

Co w środek? Podstawowy wkład chłonny jest już wszyty do pieluszki. Jeśli czujemy potrzebę zwiększenia chłonności AIO, możemy włożyć do kieszonki booster lub inny mały wkład chłonny. Szczególnie polecamy boostery Magabi ULTRA gdyż są bardzo cienkie i nie zwiększają objętości pieluszki niemal w ogóle, a znacznie zwiększają jej chłonność (sprawdzą się do każdego rodzaju pieluszki, nie tylko AIO).

Warto wiedzieć! Uważa się, że pieluszki All In One należą do najprostszego w obsłudze systemu pieluchowania dziecka. Nie musimy zastanawiać się, jakiego wkładu użyć do pieluchy, gdyż producent pomyślał za nas! Przez to, że język jest nierozłączną częścią pieluszki, AIO stosunkowo długo schnie – dłużej niż, np. kieszonki. Należy o tym pamiętać podczas planowania ilości pieluch w stosie. Ale! AIO Magabi tak, jak wszystkie wkłady Magabi, można suszyć w suszarce bębnowej na programie przeznaczonym do tkanin delikatnych.

Bez względu na wybrany sposób pieluchowania dziecka pamiętajmy, że noworodek często się załatwia, a co za tym idzie musimy być przygotowani na dużą ilość zmian pieluszek w ciągu dnia (i niestety w nocy również). Może to być ok 15 zmian, ale niech nie zdziwi nas również 25 zabrudzonych pieluch. Do tego należy wziąć pod uwagę czas schnięcia – tetra schnie w ekspresowym tempie, jednak formowanka czy AIO w niesprzyjających warunkach (zima, brak ogrzewania, brak suszarki, wilgoć w mieszkaniu) może schnąć nawet 2-3 dni.

Podsumowując:

Obojętnie, czy zdecydujemy się na pieluchowanie przy pomocy samej wełny (np. 3 otulacze, 2 pary gatek wełnianych, 30 pieluszek tetrowych i parę formowanek), czy jednak wybierzemy system mieszany (np. 4 AIO, 6 kieszonek, 2 otulacze PUL, 2 otulacze wełniane) pamiętajmy po prostu o wkładach. O ich odpowiednim zapasie, zważając na czas schnięcia pieluch. Ciężko bowiem doradzić konkretną ilość pieluszek, gdyż nie wiemy, jakim budżetem dysponujesz ani jaki system będzie odpowiedni dla Ciebie i Twojego dziecka.

Jeśli znasz już swoje dziecko i potrafisz określić ile zmian pieluszek wymaga w ciągu doby, to tyle samo pieluszek (wkładów) będziesz musiał/a zakupić, aby wielopieluchować. Jeśli planujesz prać co 2 dni, to tę ilość musisz pomnożyć przez dwa i dodać kilka sztuk na zapas.

Jak widzicie, sposobów pieluchowania noworodka jest wiele. Każdy znajdzie swój ulubiony system, który będzie dla niego najwygodniejszy i przyniesie najwięcej satysfakcji. W moim przypadku najlepszym wyborem przed planowanymi zakupami było dotknięcie, wymacanie wszystkich systemów pieluch różnych firm. Można to zrobić dzięki uprzejmości innych wielopieluchujących mam lub kontaktując się z jedną z wielu wypożyczalni pieluszek w Polsce – np. Pieluchoteka. Takie samodzielne macanki są naprawdę bardzo dobrym rozwiązaniem. Niezależnie od systemu, jaki wybierzesz, Twoje dziecko i środowisko będzie Ci wdzięczne, za używanie pieluszek wielorazowych!

Powodzenia!

Dodaj komentarz